Göğüs (Meme) Estetiği

Anasayfa Göğüs (Meme) Estetiği
EN BÜYÜK KORKUNUZ AMELİYATTA OLUŞACAK İZLER Mİ? MÜMKÜN OLDUKÇA EN AZ İZ BIRAKACAK TEKNİKLERİ TERCİH ETMEKTEYİZ. BÜTÜN SIKINTILARINIZIN ÇÖZÜMÜ VAR SİZLERİ BEKLİYORUZ.

Göğüs (Meme) Estetiği Nedir?

GÖĞÜS (MEME) BÜYÜTME

Genelde az gelişmiş meme dokusu olan yada hamilelik sonrası veya kilo verme sonucu memesi küçülen hanımlara daha dolgun görünümlü meme kazandırmak amacıyla yapılır. Memeyi büyütme ve dolgunlaştırmada çok başarılı olan bu yöntemde her zaman meme eski görüntüsünden çok daha güzeldir. Büyüklük oranı ise kişinin göğüs kafesinin ölçüsüne ve isteğine göre ayarlanır. Meme büyütme ameliyatları uygun hastaya, uygun cerrahi teknik ve uygun protez seçilmez ise maalesef sorunlu bir girişim olmaktadır.

Kranioplast’ta meme büyütmek amacıyla serum fizyolojikli protezler tercih edilir. Sağlıklı olması esas amaçtır. Uygulanan tekniğe göre koltuk altından girilerek protez kas arkasına yerleştirilir. Koltuk altında iz olmaması büyük avantajdır. Kas arkasına konması protezin deri altından hissedilmesine mani olur ve doğal görünüm sağlar. Bu nedenle diğer yöntemlere göre avantajlıdır. Memede kesi yoktur, iz yoktur, meme başı his kaybı riski yoktur ve ‘Kapsüler Kontraktür’ denilen komplikasyon oranı %1 civarındadır.

Meme başından girilerek gland arkasından protez yerleştirilen durumlarda ağrılar daha az olmasına rağmen meme dokusunun yaralanma riski, meme başında his kaybı riski (%40) ve protezin elle hissedilmesi nedenleriyle bu yöntemi kullanmamaktayız.

Bizim tekniğimize göre ameliyat yaklaşık 30 dakika kadar sürer. Tercihan genel anestezi uygulanır. Aynı gün yada ertesi gün taburcu olunur. İlk iki gün kas arkası yerleştirilen protezlerde kas ağrısı olabilir ancak bu süre kişiden kişiye değişkendir. Bu dönem içerisinde araba kullanmak, ağırlık kaldırmak yasaktır. Masa başı işlerde iki gün sonra işe başlanabilir.Üç hafta spor yasağı vardır. Yürüyüşler yapılabilir. Memenin tam yumuşaması ve protezin tam yerine yerleşip sabitlenmesi için birkaç hafta gerekebilir. İz olmaz, dikiş alma yoktur. En çok sorulan süt vermeye mani olurmu sorusudur.

Süt vermeye engel değildir.

GÖĞÜS (MEME) KÜÇÜLTME

Büyük ve ağır memeler boyun ve omuz ağrılarına bazen bel ve baş ağrılarına neden olabilir.Vücudun normal dik duruş şekli bozularak kamburlaşma ve çirkin bir görünüme sebeb olur. Ayrıca südyenlerin askıları omuz derisinde derin izler yapabilir…

Nasıl yapılır?

Fazla meme dokusunun çıkarılıp yeniden şekillendirilmesidir. Memenin büyüklüğüne göre yapılacak ameliyat tekniği de değişir. Mümkün oldukça az iz bırakacak teknikleri terçih etmekteyiz.En çok kullandığımız yöntem meme altında 5-6 cm lik tek düz çizgi şeklinde iz bırakan yöntemlerdir.

Ameliyat süresi ve Hastanede kalış süresi nedir?

Genel anestezi altında ortalama 3 saat kadar sürer.Hastanede kalış süresi bir gündür

Ağrı olur mu ?

Çok geniş bir ameliyat sahası olmasına rağmen ağrılar sürpriz biçimde az ya da yoktur. Ayağa kalkıldığında, ilk günlerde bir miktar rahatsızlık duyulabilir ama birkaç günde bu şikayetler de geriler.

Sonuç ne zaman ortaya çıkar?

Ödem ve şişliklerin gerilemesi ilk bir ayda hızlı olur.Sonraki altı ayda giderek meme dokusu yumuşar ve izler normal renge kavuştuğunda artık görünüm oturmuştur.Bu arada memenin görünümünde devamlı değişimler olacaktır.Ayrıca yerçekiminden dolayı ve kilo almayla birlikte ya da doğum kontrol hapları ile değişimlerin olması kaçınılmazdır.

Çok iz olur mu?

Açık ten rengi olanlar iz bakımından daha şanslıdır..Ancak izler yine de derinin yapısal özelliklerine göre değişim gösterir.Hastalarımızdan genelde iz yüzünden şikayet olmamaktadır. Çünkü bizim kullandığımız düz tek çizgi şeklindeki izler ters T teknikle ameliyat olan hastaların sonuçlarına gore daha avantajlıdır. Bir sene sonra izleri kendileri bile farketmeyebilirler.

Ne zaman işe başlanabilinir?

İşe başlama yapılan işe göre değişmektedir. Ofis işi ile uğraşılıyorsa 3-4 günde işe başlanabilir.Normal aktivite için 3 hafta kadar süre gerekir.Spor ve yüzme gibi aktiviteler için 6 hafta beklenilmelidir.

Bu ameliyat hastaya ne kazandırmaktadır ?

Hastanın duruş şekli zamanla normale dönecektir.Boyun,sırt,omuz ağrıları olan hastaların bu şikayetleri ortadan kalkacaktır. Fiziksel görünüm düzeldiğinde hastamız da mutlu olacaktır.Sonuçta hem kozmetik hem de fiziksel bir iyileşme olacaktır.

Hamilelikten sonra süt verilebilir mi ?

Yapılacak meme küçültme tekniğine bağlı olarak değişir.Çok büyük memelerde büyük miktarda meme dokusu çıkarılacağından bu mümkün olmayabilir.Bir kısım meme bezi sağlam bırakılırsa süt verme azda olsa mümkündür.