Burun Estetiği

Anasayfa Burun Estetiği
BURNUNUZDAN MI MEMNUN DEĞİLSİNİZ ? HAYALİNİZDEKİ BURUNA SAHİP OLMAK MI İSTİYORSUNUZ? HEM DOĞAL GÖRÜNSÜN HEM DE ESTETİK BİR DURUŞ MU İSTİYORSUNUZ? HAYALLERİNİZE GEÇ KALMAYIN KRANİOPLAST’A BEKLİYORUZ.

Burun Estetiği Nedir?

Burun şekli ırksal ve yöresel özellikler gösterir. Burun şeklinin çirkin olduğunu söyleyebilmek genelde zordur. Zaman ve moda, toplumun genel estetik düşünceleri de değerlendirmede etkilidir. Estetik cerrahlar için güzel burun, yüz oranlarına uyumlu olması gerektiği gibi; kişinin sosyal ve kişisel özelliklerine de uyumlu olmalıdır.

Doç. Dr. Muzaffer ÇELİK’in burun estetiği ile ilgili dört adet makalesi dünya literatürüne girmiş olup bunlardan üçü yeni teknik tarifidir.

Runnig Z incision for open rhinoplasty : Better scar quality, Aethetic Plastic Surgery, 2001
Burun estetiği isteyen kişilerin değerlendirilmesi kliniğimizde şöyle yapılmaktadır. Öncelikle kişinin nasıl bir burun istediği ve neden istediği karşılıklı konuşma ve soru-cevaplarla anlaşılmaya çalışılır. Daha sonra bilgisayarlı yüz analizi ile arzu edinilen ve yapılabilecek burun şekline cerrah ve hasta ortak karar verir.

İdeal burun ameliyatı için kişinin deri yapısı önemlidir. İnce derili ve çok büyük olmayan burunlarda alınan sonuçlar, kalın , yağlı derili ve çok büyük burunlara göre daha başarılıdır.
Nefes alma problemi olanlarda deviasyon ameliyatı muhakkak estetik burun ameliyatı ile aynı seansta yapılır. Burun estetiği ameliyatları en erken 15 yaşında yapılabilir.
Her buruna aynı cerrahi teknikle işlem yapılmaz. Kliniğimizde uygulanan birden fazla burun ameliyatı tekniği vardır. Örneğin; çok eğri yada daha önce burun operasyonu geçirmiş sorunlu burunlarda açık rhinoplasty tekniğini uygularız. Daha basit burunlarda diğer klasik yöntemlerden birini seçeriz. Burun operasyonları için de kendi geliştirdiğimiz ve dünya Literatürlerine giren bazı yeni teknikler vardır .

Burun ameliyatlarında, küçültme, eğrilikleri düzeltme, burun ucunda şekil düzeltme, daha önce yapılıp çökme olmuş burunlarda kemik ve kıkırdak grefti ile yükseltme gibi uygulamalar yapılır. Yine bu yöntem için Kranioplast ın yayınlandığı bir makale mevcuttur;

1- Nasal Reconstruction using Both cranial bone and ear Cartilage ,American Journal of Plastic and Reconstuctive Surgery, April 2000
Burun ameliyatları genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Hasta o gece veya ertesi gün evine gider. Burun tamponları ertesi gün alınır. Alçı uygulaması yapmıyoruz,özel bir burun splinti bir hafta kadar tutulur. Göz çevresinde şişme ve morluklar olabilir. Bu şişlikler 3-4 gün içerisinde geriler; Morluk olmuşsa bir hafta-on gün içerisinde kaybolur. Burun ameliyatında ameliyat sonrası ağrı olmaz.
Burunda gözle görünen ödemler bir ay içerisinde geriler. Diğer hafif ödemler 3-6 ay kadar devam eder ve kaybolur. Burun gerçek şeklini ortalama 6 ay içerisinde alır.
Burun estetiği konusunda uluslar arası journaller de iki ayrı çalışmamız daha yayınlandı.

2- A long term follow-up of cranial bone graft in nasal reconstruction, American Journal of Plastic and Reconstuctive Surgery, 1998