Dudak Damak Yarığı

Damak Dudak Yarıkları2018-11-06T10:52:29+00:00

Project Description

Damak Dudak Yarığı Nedir?

– Dudak Yarığı

Bebek üç aylık iken yapılır. Asıl amaç estetik olarak normale çok yakın bir görünüm sağlamaktır.Dudak bazen çift taraflı yarık olabilir. Diş arkının dizildiği alveol dediğimiz kemik yapı da çoğu kez yarıktır. Bazen ise duda yarığına damak yarığı da eşlik edebilir. Kliniğimizde kemiksel yapı olan alveol dudak yarığı ile aynı anda onarılır. Kalçadan alınan kemik ile alveol oluşturulur. Alveolun erken onarılması dudağın erken dönemde estetik olarak daha iyi görünüm almasına veyarık taraftaki çökmüş olan burun kanadının yükselmesini sağlar.

Dudak yarığı beraberinde kemik yapı eksikliğinin verdiği estetik olmayan görüntüyle; burun kanadı çöküklüğü ve asimetrisinin düzeltilmesi kliniğimizde beş yaşında bitirilmektedir. Bu sayede udak- damak yarıklı çocuk ilkokula normal bir görünümle gidebilmektedir.

Bazı görüşlere göre ise kemik yapının protezlerle kapatılması yada geç yaşlara bırakılması çocuğun anomali ile okula gitmesine sebep olmakta; buda çocuklarda kalıcı olabilecek psiklojik sorunlara yol açmaktadır. Bizim çocuklarımız beş yaşında normal görünüm kazanmaktadırlar.

– Damak Yarığı


Damak yarığı dudak yarığıyla birlikte olabildiği gibi tek başına da olabilir.Keza alveol yarığı damak yarığının devamı olarak bulunabiir. Damak yarığı da tek yada iki taraflı olabilir. Sadece yumuşak damak yarığı en basit durumdur ve bebek üç aylıkken onarılır. Komplex damak yarıklarında ise dokuzuncu ayda onarım yapılır.Damak yarıkları onarılana kadar ortodontik yardım gerekebilir.

Damak yarıklarında damak kas fonksiyonunun çalışmamasına bağlı östaki borusu tıkanıklığı ve buna bağlı orta kulakta sıvı birikmesi olan seröz otit denilen kulak iltihaplarına sık rastlanılır. Seröz otit durumu ilerlerse mikrobik kulak iltihapları ve buna bağl kulak zarı delinmelerine yol açabilir. Bu nedenle ailenin uyanık olup çocuğun ateşlenme durumlarında muhakkak kulaklarının kontrol edilmesini sağlamalıdır.
Damak yarıklarında asıl hedef damak kas fonksiyonun onarılarak normal konuşmanın sağlanmasıdır. liniğimizde çoğu kez normal konuşma sağlanmaktadır. Bazen damak fonksiyonunda yetersizlik durumlarında konuşmayı iyileştirici ameliyatlar yapılmaktadır. Damak fonksiyonlarının normale çok yakın olarak sağlanmasında damağın yeterince uzatılmasının da çok öemi vardır. Kliniğimizde bu amaçla farklı bir damak yarığı onarım tekniği kullanılmaktadır.

Çok ileri yarıklarda bütün cerrahi onarımlara rağmen konuşmada problemler olabilir. Bu durumda konuşma terapisti’nin katkıları gerekecektir.

 – Dudak-Damak Yarıklarının Geç Deformiteleri

Dudak-Damak yarıkları gelişme döneminde üst çene ve burnun yapısal ve şekilsel olarak etkilenmesine yol açmaktadır. Burunda asimetri, burun kanat asimetrisi, yarık tarafta burun kanadı çökmesi gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. u tür burun problemleri kliniğimizde beş yaşında düzeltilip daha geç yaşlara bırakılmamaktadır. Keza ağız ile burun arasındaki delikler ( fistül ) burna yemek kaçmasına neden olmaktadır. Kliniğimizde fistüller bebek bir yaşında iken kapatılmaktadır.

Alveol ve damak üst çenenin bir bölümünü oluşturduğundan dudak-damak yarıklarında üst çene gelişimi etkilenmektedir. Bazı hastalarda üst çene geride kalırken bazılarında ise çene alveol arkının asimetrileri buna eşlik edebilir. Üst çenenin geride kalması durumlrında 10-12 yaşlarında üst çene ameliyatla öne alınır. Ancak hemen her vakada üst yada alt çene ameliyatlarından önce ortodontik tedavi gerekir. Kliniğimiz çok sayıda ortodonti uzmanıyla kollaborasyon halinde çalışmaktadır.

DUDAK DAMAK YARIĞI AMELİYAT FİYATLARI

Rekabet kurulu kararınca internet ortamında fiyat hakkında bilgilendirme yapmak uygun görülmemektedir. Uzman muayene sonucu fiyat almak için lütfen randevu oluşturunuz.

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN

Haftaiçi 09:00-18:00
Cumartesi 09:00-15:00

0(212) 283 9292

0(212) 283 9294

HASTALARIMIZIN YORUMLARI

Trafik kazası sonucu yüzüm kırıldı ve uzun, başarısız bir tedavi süreci geçirdim. Sonrasında Muzaffer Bey ile yeni bir tedavi süreci başladı. Başarılı tedavisi, psikolojik desteği ve hastaya olan tutumu çok iyi, çok anlayışlı biri. Tek üzüntüm böyle bir doktor ile daha öncesinde tanışmamış olmak. Yüz deformasyonu olan kişilere rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir doktor.

ŞEYDANUR K.

6 gün once ameliyat oldum . Farklı bir şehirden. Hastaneye gittim . Herşeyimle akrabam gibi ilgilendiler ameliyata hazırlık süresince her soruyu sordum iletişimi hiç koparmadık türkiyede tek bir hoca var oda sizsiniz her saban uyandığımda sükür edip dua ediyorum burda kötü yapanlar art biyetli oncesi sonrası fotolarım isteye olursa atarım ameliyat sonrası agrım bile olmadı sadece şişlikler oldu onlarda 4 gün içinde gecti suan o kadar cok degiştim güzel oldum ki şişler olmasına ragmen herkes cok beğendi . Allahrazı olsun üst cene ameliyatımdan sonra hayatım daha güzel oldu .

ÇAĞLA K.

Doğuştan üst çenesi dar olan biri olarak sağlıklı gülüşüm yoktu. Ortodonti tedavimden sonra Muzaffer hocama muayene oldum. 40 dakkalık ameliyatla sıkıntısız sorunsuz bir çeneye sahip oldum. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

DİLAN A.